RSS
 

Zabudowa rur płytą gipsową

23 lip

Zabudowa dwu-stronna z pojedynczym poszyciem z płyty g-k

Do zabudowy dwu-stronnej rury potrzebujemy:
- 3 profile UD 28x27x0,6mm,
- wełnę mineralną do izolacji ( w tym przypadku potrzebna do wygłuszenia)
- płytę gipsową 12,5 mm

 

 

1.Wyznaczenie wielkości obudowy.
2.Przycięcie profili UD na żądaną długość.
3.Zamocowanie profilu UD do ściany. (W moim przypadku z jednej strony miałem ścianę gipsowo – kartonową, a z drugiej betonową). Do ściany gipsowej profil został przykręcony za pomocą wkrętów. Wcześniej w ścianie została zamocowana deska grubości 20 mm (jako wzmocnienie) do której dokręcony został profil w odstępach max co 600 mm.

 

 


4.Zamocowanie drugiego profilu UD do ściany betonowej za pomocą kołków szybkiego montażu co 600 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Odmierzenie paska płyty gipsowej do zamocowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Przykręcenie paska gipsu do profilu UD na całej wysokości zabudowy. Odstęp wkrętów mocujących co 250mm.

 

 

 

 

 
7.Przykręcenie profili UD na końcu przykręconego uprzednio paska gipsu, ( jest to profil krańcowy, łączący paski gipsu).

 

 

 

 

 

 

 

8.Izolowanie wełną mineralną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.Przykręcenie paska z płyty g-k do profilu przyściennego i krańcowego ( zamknięcie obudowy), pamiętając o zachowaniu kąta 90°

 

 

 

 
10.Zabudowa przygotowana do szpachlowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkic ( widok z góry )

 
 

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. jareeq

  4 listopada 2012 o godz. 10:38

  Mam pytanie odnośnie tej zabudowy i zastosowanych w niej profili. Jakie zalety ma zastosowanie profilu UD nad UW w przypadku zabudowy rur ? I druga sprawa – czy jest sens podpierać profile zwrócone do siebie (na twoim rysunku szersza cześć zabudowy) na podłodze i suficie (w moim przypadku jest to możliwe) aby usztywnić konstrukcję ?
  Pytam bo mam do zabudowania rury pionowe a następnie poziome i chciałbym to zrobić zgodnie ze sztuką :-) Choc za poziome jeszcze się nie zabrałem :-)

   
 2. jareeq

  4 listopada 2012 o godz. 15:56

  rozumiem dlaczego profile UD – zakłądam ze chodziło o wielkość – profil UW nawet najmniejszy mamwymiary 50×50
  Dalej jednak nie wiem zo z UD na podłodze i suficie ?

  Poniżej link do nieco poglądowego rysunku jak to chciałem zrobić :)
  https://docs.google.com/open?id=0B34gtQv2Nfv_U0JqalNLU3FhUFU

   
  • Andrzej

   4 listopada 2012 o godz. 18:02

   Z rysunku jaki tu widzę, to pionowa zabudowa ma wymiary 14 cm x 25 cm, i tu profili do sufitu i do podłogi bym nie dawał, ponieważ i tak nic to nie wniesie do stabilności konstrukcji. Natomiast pozioma zabudowa ma wymiary wys.90 cm x dł. 129 cm i szer. 15 cm i tu trzeba dać profil do podłogi (po długości zabudowy), oraz dodatkowe profile w pionie (tak jak w konstrukcji ściany) do wysokość zabudowy (9o cm) w rozstawie max co 60 cm. Należy też wstawić wzmocnienie w pionową zabudowę do wys, 1m od podłogi, żeby było do czego przykręcić poziomą zabudowę. Mogą to być profila wstawione poziomo, lub kawałek deski (płyty) przykręcony z tyłu płyty gipsowej.

    
   • jareeq

    5 listopada 2012 o godz. 12:07

    Dzięki Andrzej,

    Tak czytam twoja stronę i wychodzi na to, że więcej się na niej dowiedziałem niż we wszystkich poradnikach internetowych.

    Pionową zabudowę zrobiłem tak jak napisałeś, poziomą z dwóch ‚ramek’ obwodowych jednej 15×90 i drugiej 126×90 złączyłem je pchełkami razem wyszło 129×90. pewnie trochę za dużo żelastwa ale trzyma się solidnie jeszcze bez płyt.

    Dzięki że poświeciłeś mi trochę czasu.

     
 3. Mariusz

  31 października 2013 o godz. 15:09

  Czytając twoje porady trzeba stwierdzić ,że znasz się się na rzeczy. Efekty twoich niektórych prac są można powiedzieć, bajkowe, a pozostałe też są super. Z prawdziwą przyjemnością czyta się twoje porady i są one esencją tego co można znaleźć w necie. Jestem laikiem w tej dziedzinie, ale po przeczytaniu porad myślę, że byłbym w stanie samodzielnie wykonać (przynajmniej niektóre) przedstawione z dużą dbałością o szczegóły konstrukcje. Ale ja szukam właśnie takich porad na temat wykonania zabudowy zestawu podtynkowego wc. Nie mogę znaleźć tego w twoim poradniku. Gdybyś był uprzejmy i zamieścił coś na ten temat, byłbym wdzięczny. Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   4 listopada 2013 o godz. 19:05

   Domniemam że chodzi o Geberit, na pewno taki wpis znajdzie się na moim blogu, to jednak trochę potrwa ze względu na ograniczony czas jaki w tej chwili posiadam.

    
 4. Łukasz

  9 kwietnia 2014 o godz. 10:29

  Witam,

  Do jakiej szerokości płyty gipsowej można zastosować ten sposób montażu ? Będę robił zabudowę rur z dwóch stron. Jedna strona pasek gipsu szerokości ok 20-25cm, drugi bok około 60 cm. Najchętniej dałbym płytę na wysokości od 80cm od podłogi (będzie zasłonięta szafkami kuchennymi) w górę do sufitu ~245 (czyli większa płyta o wymiarach 60cm x 165cm). I teraz zastanawiam się którą techniką zamocować całość, czy tą z artykułu czy w ten sposób http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/zabudowa-rury

  Z góry dziękuję.

   
  • Andrzej

   13 kwietnia 2014 o godz. 15:06

   Panie Łukaszu, przy tego typu montażu można zastosować płytę o szerokości do 60 cm. Inaczej mówiąc można wykonać zabudowę o wymiarach 60 cm x 60 cm, bez dodatkowych wzmocnień i dodatkowych profili.