RSS
 

Jakie wkręty do przykręcania profili CD do wieszaków bezpośrednich ?

29 lis

Wydawało by się, że jest to sprawa prosta, bierzemy wkręt i przykręcamy profil do zamontowanego już  wieszaka bezpośredniego. Ale czy na pewno wzięty został dobry wkręt ? Czy na pewno fachowcy wykonujący pracę zleconą przez nas skręcają to prawidłowymi wkrętami, czy łączenie nie będzie się luzowało ?

Najgorszą rzeczą jaka może się przytrafić inwestorowi, kiedy fachowcy przykręcą profil do wieszaka wkrętami do mocowania płyt gipsowych i nie chodzi tu tylko o przedścianki ale również o sufity podwieszane. Wygląda to wtedy tak:

Wkręty te, ze względu na swój kształt łba nie dociskają łączonych elementów do siebie, powstaje luz (zaznaczone strzałką).   W konsekwencji mamy ruchomą konstrukcje przedścianki lub sufitu podwieszanego.

Oto kolejny wkręt niedozwolony przy przykręcania profili do wieszaków bezpośrednich:

Na pytanie dlaczego ten również jest niedozwolony, odpowiedział bym, że z tych samych powodów, z których nie przykręcamy płyt gipsowych do konstrukcji metalowej z profili CW wkrętami z  wiertłem – słabe mocowanie. Zauważcie że wkręt ten ma wiertełko. Jest ono po to, aby nawiercić otwór, a gwint tego wkrętu ma nagwintować otwór. Wkręt działa jak gwintownik. Ale jak ma nagwintować otwór w profilu, jeśli grubość jego blachy wynosi 0,6 mm, a niekiedy 0,5 mm ? Jest to niemożliwe !!!!!!!!! . Łączenie takie nie będzie  spełniało swojego zadania i jest ono niedozwolone.

Wkręty tego typu stosuję się do profili UA, np. do przykręcenia traversy w otworze drzwiowym.

Do przykręcania profili do wieszaków bezpośrednich stosuje się takie oto wkręty:

potocznie zwane  ”pchełkami”. Tylko one są dozwolone to tego typu połączeń.

Kształt ich łba zapewnia dociśniecie do siebie skręcanych elementów, oraz trwałość i stabilności połączenia.

To właśnie takie niewielkie mankamenty wpływają później na stabilność i wytrzymałość konstrukcji nośnych pod suchą zabudowę, a co za tym idzie wytrzymałość łączeń płyt gipsowych na pęknięcia.

Podsumowując ten temat – wybieraj odpowiednie wkręty  do mocowania profili CD do wieszaków bezpośrednich.

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Artur

  16 lutego 2013 o godz. 09:40

  Panie Andrzeju,
  Jezeli nie mozna uzywac wkretow z wiertłem a jedynie pchełki zaznaczone zielonym kolorem, to jak rozumiem nalezy wczesniej uzyc wiertarki by wykonac otwor mniejszej srednicy niz wkretu, zgadza sie?

   
  • Andrzej

   17 lutego 2013 o godz. 14:44

   Ostrza tych „pchełek” są tak wykształtowane że z powodzeniem przebijają blachę 0.6 mm (blacha profili do suchej zabudowy), więc nie potrzeba nawiercać otworów wiertłem. Skręci Pan również nimi dwa profile razem także bez większego problemu, czyli 2 x 0.6 mm. Wkręty z wiertłem używa się tylko do profili UA.

    
 2. Mateusz

  19 marca 2013 o godz. 19:36

  Jakie jest fabryczne oznaczenie tych wkrętów ?.U mnie w hurtowni są „pchełki”, ale posiadają wiertełko, mówią też na nie „teksy”, czyli mam rozumieć, że są nie odpowiednie do montażu profili Cd ?.

   
  • Andrzej

   23 marca 2013 o godz. 12:16

   Jeśli chodzi o te czarne wkręty, to są to blachowkręty LN 3,5 x 9 mm. W oznaczeniach wkrętów pierwsza litera oznacza rodzaj łba, natomiast druga litera rodzaj zakończenia wkręta. I tak „N” oznacza szpicę (ostre zakończenie), natomiast jeśli zamiast literki „N” wystąpiłaby literka „B”, oznaczałoby to że jest to wkręt z wiertłem.
   Przykłady:
   TN 3,5 x 25 mm – końcówka ostra,
   TB 3,5 x 25 mm – końcówka z wiertłem.

    
 3. Bartek

  22 marca 2013 o godz. 20:36

  Czy do skręcania profili UD z CD (od spodu) też używamy ty wkrętów „pchełek”?

   
  • Andrzej

   23 marca 2013 o godz. 13:41

   Profili UD z profilami CD w konstrukcjach sufitów podwieszanych nie wolno skręcać, ponieważ może to doprowadzać do późniejszych zarysowań lub pęknięć łączeń krawędzi płyt.

    
   • Paweł

    30 marca 2013 o godz. 16:36

    Płytę G/K przykręcamy do profili UD w konstrukcjach sufitów podwieszanych ?

     
    • Andrzej

     31 marca 2013 o godz. 13:34

     Zasadą jest, że płytę g/k nie przykręca się do profila UD. Jednak od każdej zasady są wyjątki:
     - w konstrukcji jednopoziomowej z profili CD płytę przykręca się do profila UD
     - przy konstrukcji dwupoziomowej, kiedy sufit jest z odpornością ogniową od dołu również przykręca się płytę do profila UD.
     Wyjątki o których napisałem wyżej są zależne od rozwiązań technicznych producentów płyt – poszczególnych rodzajów sufitów podwieszanych i mogą się różnić między sobą.

      
 4. Jarek Zachwieja

  13 kwietnia 2013 o godz. 10:38

  W mojej okolicy w dwóch sklepach na hasło „pchełki” próbowano mi sprzedać wkręty z wiertłami. Tak że warto uważać, zwłaszcza że często sami sprzedawcy nie wiedzą czym handlują.

   
 5. Jarek Zachwieja

  21 kwietnia 2013 o godz. 16:47

  Panie Andrzeju,
  ja tym razem z pytaniem dotyczącym tematu – może banalnym, ale jednak mocno mnie męczącym: czy zna Pan jakiś patent, który umożliwiałby przykręcenie wkrętów łączących uchwyt ES z profilem CD z obydwu stron profilu w sytuacji, gdy profil znajduje się bardzo blisko ściany bocznej i gdy w pobliżu znajdują się profile przymocowane do niej. Taka sytuacja występuje np. w pobliżu narożników wewnętrznych i przyznaję, że nie mam pojęcia, jak w takiej sytuacji poprawnie zamocować profile do uchwytów. Mocowanie tylko z jednej strony wydaje się być mocno niepewne, a sam profil wykazuje tendencję do obracania się wzdłuż własnej osi. Na schematach technicznych w zeszytach instruktażowych zawsze pojawia się mocowanie z obydwu stron, z tym że… no właśnie, często po prostu brak jest miejsca na wsadzenie tam nawet małego śrubokręta – o wkrętarce nawet nie wspominając.

   
  • Andrzej

   23 kwietnia 2013 o godz. 20:31

   Ja osobiście w takich przypadkach korzystam z wkrętarki kątowej, lub szukam innego rozwiązania.

    
 6. Piotr

  28 czerwca 2013 o godz. 11:11

  A jakich profili i wieszaków użyć do montażu na istniejącej już ścianie od razu dodam że klejenie odpada.

   
  • Andrzej

   29 czerwca 2013 o godz. 17:15

   Panie Piotrze, jeśli pisze Pan, że klejenie odpada, to rozumiem że ma Pan na myśli postawienie przedścianki. Pytanie tylko jak daleko chce Pan odsunąć przedściankę od ściani. Jeśli przedścianka ma być blisko ściany murowanej, użył bym wieszaków bezpośrednich i profili CD oraz UD. Jeśli jednak chce Pan przedściankę odsunąć dalej, to wykonał bym przedściankę wolnostojącą na profilach UW/CW 50 lub UW/CW 75

    
 7. krzysztof

  5 grudnia 2013 o godz. 22:18

  Witam Pana czy mógłby mi pan podać nazwę wkrętów zamieszczonych na zdjęciu z czarnymi pchełkami ze szpicem (tych srebrnych z dużym kołnierzem) pozdrawiam

   
  • Michał

   18 grudnia 2013 o godz. 20:00

   Witam,

   Muszę przymocować wieszaki obrotowe do jętek. Czy należy używać jakiś specjalnych wkrętów, czy nie ma to znaczenia?

   Pozdrawiam

    
 8. Remigiusz

  11 lutego 2014 o godz. 14:07

  Witam. Iloma wkrętami skręcać profil z wieszakiem ES? W dokumentacji Knaufa pokazany jest 1 blachowkręt po każdej ze stron profilu. Nida czy Norgips (nie pamiętam) pokazują po 2 na każdą ze stron.